Čtenářská a mediální gramotnost

V tomto kalendářním roce byl na naší škole v Ostravě-Staré Bělé realizován projekt Čtenářská a mediální gramotnost.

Součástí tohoto projektu byly tyto čtenářské aktivity:

Spisovatelem a ilustrátorem snadno a lehce – Žáci na základě části přečtené knihy ze školní knihovny, sami vymyslely pokračování knihy. Vzniklo tak množství velmi zajímavých příběhů i s ilustracemi. Ty byly prezentovány na školních nástěnkách, webových stránkách tříd a školy a následně vloženy do žákovských portfolií. Děti 1. tříd pracovaly především s velkými písmenky a obrázky.

Knihožrouti – Velká čtenářská soutěž na 2. stupni ZŠ, která se skládala ze šifer a kvízů. Zdroje informací žáci hledaly v knihách školní knihovny. Učili se tak pracovat s textem a vyhodnocovat jej.

Čtení nuda není – Čtenářské aktivity žáků 1. stupně se v období lepšího počasí přesunuly 1x za měsíc do venkovních prostor v okolí školy, děti pracovaly ve dvojicích a skupinách.

Čtení nebolí – Každý žák deváté třídy se staral o prvňáčka, setkávali se rámci výuky, navzájem si četli a následně společně plnili připravené úkoly. Vyvrcholením akce bylo slavnostní pasování na čtenáře.

Všechny realizované aktivity přispěly zajímavou formou ke zvýšení zájmu dětí o čtení.